Запропонований МОН порядок зарахування до шкіл суперечить законам та обмежує права дітей – аналіз

Поділитися

Запропонований Міністерством освіти і науки України порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних шкіл суперечить законодавству та містить загрози обмеження таких прав людини, як право на освіту, право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання.

Про це йдеться в експертному висновку Центру інформації про права людини, який був надісланий на адресу відомства. 

Громадське обговорення проекту наказу  “Про затвердження Порядку зарахування,  до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти” триває до 25 березня. До цього часу міністерство приймає пропозиції та зауваження. 

За найгіршими оцінками експертів, у разі прийняття документу, діти третини мешканців міських громад можуть втратити можливість навчатися в школах за фактичним місцем проживання. Адже запропонований порядок повністю ігнорує потреби осіб, у яких місце фактичного проживання не відповідає зареєстрованому. Йдеться у першу чергу про переселенців та внутрішніх мігрантів. 

У випадку із переселенцями порядок, крім іншого, суперечить Закону України “Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб”, оскільки у проекті довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відсутня у переліку документів, які посвідчують факт проживання на території обслуговування. А, за законодавством, саме ця довідка для переселенців є доказом їхнього проживання у певному місті. 

Крім того, доволі велика група людей в країні (від 3 до 30% мешканців громад) є внутрішніми мігрантами – вони орендують житло і не можуть зареєструвати місце фактичного проживання з незалежних від них причин. Адже власники  житла, не погоджуються на реєстрацію, бо не хочуть сплачувати податки з доходів від оренди, не хочуть реєструвати дітей, щоб уникнути обов’язку отримувати згоду органів опіки та піклування на зняття їх з реєстрації, або просто ірраціонально бояться, що орендарі відберуть у них житло. 

Тож запропонований МОН порядок дискримінує внутрішніх мігрантів, діти яких позбавляються права на першочергове зарахування до школи за місцем фактичного проживання. Адже документи, які визначені пунктом 4 розділу ІІ проекту порядку, не дають можливості дітям таких осіб довести факт проживання в громаді, де вони фактично мешкають.

Експерти також зауважують, що проект не передбачає жодних процедур для влаштування дітей осіб, місце проживання яких не зареєстроване в установленому Законом порядку, зокрема, представників вразливих груп населення, національних меншин тощо, які фактично проживають на території обслуговування.

У разі прийняття порядок обмежуватиме доступ дітей до шкіл, які мають варіативні навчальні програми, з урахуванням переважних здібностей та побажань учнів. Адже згідно з проектом, всі діти мають йти до школи за місцем проживання, це створює ілюзію того, що всі загальноосвітні навчальні заклади в громаді однакові і немає значення, до якої ходити. А насправді програми загальноосвітніх навчальних закладів відрізняються варіативною складовою, яка включає години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять з учнями.

Повний текст висновку читайте за посиланням 

З огляду на викладене у висновку, експерти Центру інформації про права людини, зокрема, рекомендують МОН наступне.

Зобов’язати органи місцевого самоврядування у сфері управління освітою вести реєстр дітей дошкільного віку, які мають протягом найближчих років піти в перший клас. При цьому враховувати дані реєстрів мешканців територіальних громад, а також заяви батьків-переселенців, внутрішніх мігрантів та інших осіб, які постійно мешкають в громаді, але не мають зареєстрованого місця проживання.

Додати до документів, які подаються для підтвердження права дітей на першочергове зарахування до шкільного закладу, копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Прибрати вимогу надавати нотаріально посвідчені договори оренди, для підтвердження права дітей на першочергове зарахування до шкільного закладу. А також приймати в якості такого підтвердження заяву із зазначенням фактичного місця проживання для осіб, які мають зареєстроване місце проживання в іншій громаді.

 

Поділитися