Комунальні послуги

Як це працює зараз?

Якщо в домогосподарстві не встановлені лічильники, розрахунок комунальних послуг прямо залежить від кількості зареєстрованих мешканців. За кількістю зареєстрованих людей експлуатаційні компанії визначають, скільки сім’я буде сплачувати, наприклад, за вивіз твердих відходів.

До комунальних послуг зараховують: послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Обрахування вартості спожитих комунальних послуг відбувається:

  • за показами індивідуального лічильника;
  • за показниками будинкового лічильника, поділеними на кількість мешканців квартир, які не мають індивідуальних лічильників;
  • за нормативами споживання на одну людину за кількістю зареєстрованих мешканців житла (у разі відсутності будинкового та індивідуального лічильника).

В чому проблема?

Люди, що зареєстровані у житлі власника, користуються нарівні з ним усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за їх оплату. Проте індивідуальний договір про надання комунальних послуг укладається між співвласником багатоквартирного будинку та виконавцем. Це фактично робить відповідальним за сплату за «комуналки» саме власника житла.

Власник не може змусити своїх співмешканців сплачувати комунальні послуги, а тому може не хотіти реєструвати їх у себе (якщо у нього немає індивідуального лічильника). Так само у власника можуть виникнути проблеми, коли він захоче примусово зняти людину з реєстрації, яка тривалий час не живе за адресою. Без рішення суду він не зможе цього зробити, і буде змушений сплачувати послуги навіть за тих, хто фактично живе в іншому місці.

Майже кожна друга особа, яка проживає не за місцем реєстрації в містах, не хоче реєструватися за місцем проживання, зокрема, через збільшення вартості комунальних послуг.

Як це має працювати?

Хоча держава має план дій із забезпечення домогосподарств індивідуальними лічильниками, наразі велика кількість квартир та будинків все ще сплачують «комуналку» саме за кількістю зареєстрованих мешканців. Реформа системи реєстрації дозволить експлуатаційним компаніям об’єктивно розраховувати вартість комунальних послуг. Водночас власники житла зможуть оплачувати їх нарівні із реальними співмешканцями.

На що це вплине?

Поки в державі триває процес повного переходу на лічильники, розрахунок комунальних послуг відбуватиметься за кількістю зареєстрованих мешканців. Легка та прозора система повідомлення адреси проживання дозволить обчислювати вартість «комуналки» справедливо. У свою чергу комунальні органи знатимуть кількість населення в районі, і зможуть планувати ресурси для надання послуг.