ЦВК з початку року визначила виборчі адреси більш ніж двом з половиною тисячам українців без “прописки”

Поділитися

З початку року органи ведення Державного реєстру виборців визначили виборчу адресу для 2695 виборців, які не мають зареєстрованого місця проживання.

Про це Центральна виборча комісія, яка є розпорядником реєстру виборців, повідомила у відповідь на звернення Центру прав людини ZMINA, яке підтримала низка інших громадських організацій.

Звернення громадської організації стосувалося реалізації виборчих прав для осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання.

"Станом на 31 травня 2019 року майже мільйон виборців (972 969) вибули з Державного реєстру виборців, частина з яких – на підставі зняття з реєстрації. Ці громадяни в онлайн-кабінеті виборця під час перевірки включення до Державного реєстру виборців отримують інформацію, що про них "наявний запис з такими персональними даними, проте не визначена виборча адреса, що унеможливлює включення до списку виборців та голосування на виборах", – йшлося в заяві Центру прав людини ZMINA.

Водночас автори звернення стверджують, що, згідно з частиною 3 статті 8 закону про Державний реєстр виборців, “виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця”.

Але, за інформацією правозахисників, на практиці працівники відділів ведення ДРВ не приймають заяв про визначення виборчої адреси, навіть якщо людина приносить документи, які можуть підтвердити фактичне місце проживання (договір оренди житла, довідку про взяття на облік ВПО, свідоцтво про ведення підприємницької діяльності тощо).

Водночас у ЦВК не погоджуються з таким твердженням і повідомляють, що за весь період функціонування ДРВ "розпорядником реєстру засобами інформаційно-телекомунікаційної системи  "Державний реєстр виборців" зафіксовано 2999 випадків визначення органами ведення реєстру виборчих адрес виборців", зокрема 2695 виборчих адрес визначено з початку цього року.

У ЦВК також нагадують, що реєстрація місця проживання в Україні має обов’язковий характер і громадяни України зобов’язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації зареєструвати своє нове місце проживання.

Таким чином, пояснюють у ЦВК, положення частини 3 статті 8 закону про Держреєстр виборців щодо визначення органом ведення реєстру виборчої адреси виборця за його вмотивованим зверненням повинні застосовуватися як виняток.

Водночас, за словами керівниці проєктів Центру прав людини ZMINA Людмили Янкіної, це якраз той момент, об який спотикаються обидві системи:

"Після того як набув чинності Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання", в країні щороку підвищується рівень внутрішньої міграції, що є нормальним у сучасному світі. Водночас не всі мають можливість та власне житло (особливо коли мова йде про молоду частину населення), аби зареєструватись у ньому. Саме тому в нашій країні така велика кількість незареєстрованого населення, адже виходить так, що обов'язок на людину покладено, а можливість його реалізації є не у всіх".

"Для ефективного вирішення порушеного вами питання реалізації права голосу громадянами України, які не мають можливості зареєструвати своє місце проживання, необхідно змінити вектор його розгляду в напрямі вирішення питання лібералізації механізму реєстрації місця проживання в контексті викликів сучасності", – зауважують зі свого боку в ЦВК.

Поділитися