Власність

Як це працює зараз?

Непорушність права власності гарантоване Конституцією України. Сьогодні не існує безумовного зв’язку між правом власності і реєстрацією місця проживання.

Проте є ситуації, в яких реєстрація місця проживання може впливати на виникнення права власності (наприклад, при приватизації житла), а також права користування (коли житло перебуває у комунальній чи державній власності). Якщо у житлі зареєстроване місце проживання дитини, це накладає додаткові зобов’язання на власника (більше про це – в розділі ПРАВА ДИТИНИ).

Однією з складових права власності є право користування житлом – наприклад, коли людина винаймає будинок чи квартиру. Якщо винаймач хоче зареєструватися у житлі, він має підтвердити своє право проживання в ньому. Таким підтвердженням може бути договір оренди або згода власника та членів його сім'ї. При цьому право бути зареєстрованим у житлі зберігається за людиною до закінчення терміну дії договору, після цього вона може бути знята з реєстрації. Тобто реєстрація є лише похідною від права користування житлом.

Кожен має право на житло.  Громадянам, які потребують соціального захисту, держава повинна надавати його безкоштовно або за доступну плату. Одним із механізмів є взяття на квартирний облік (так звані «квартирні черги»). Житло надається в тому ж населеному пункті, де зареєстрований заявник.

Починаючи з 1992 році в Україні фактично стартувала масова приватизація житла державного фонду. Власник приватизованого житла має право розпоряджатися ним на свій розсуд. Якщо житло не приватизовано, то всі, хто законно в ньому живуть, мають вплив на приватизацію.

Ще однією ситуацією, в якій на виникнення права власності на житло може впливати реєстрація місця проживання, - є прийняття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо не відмовиться від неї.

В чому проблема?

В українському суспільстві існують численні стереотипні уявлення про зв’язок реєстрації місця проживання із правом власності на житло. 80% опитаних українців вважають, що у разі реєстрації орендарі зможуть претендувати на власність або частину власності на житло. 95% опитаних не зареєстрували б в квартиронаймачів, якби здавали власну квартиру в оренду, а 93% - навіть за умови доплати.

Найпоширенішим міфом орендодавців є те, що, один раз зареєструвавши своє місце проживання, орендар буцімто назавжди отримає право користуватися ним. Більшість опитаних українців погоджується з тим, що таких орендарів може бути складно зняти з реєстрації (87%) чи виселити (87%).

Як це має працювати?

Реєстрація місця проживання не повинна впливати на право власності. Повідомлення адреси проживання не буде прив’язане до відносин власності, і не позначатиме ніяких інших фактів, крім того, що людина проживає за вказаною адресою. Власник знатиме, хто реєструється в його житлі, і матиме можливість скасовувати таку реєстрацію.

На що це вплине?

Повідомлення адреси проживання жодним чином не означатиме виникнення додаткових прав власності. Власник не нестиме додаткового фінансового чи іншого навантаження через те, що в його житлі реєструватимуться інші люди.