Під Верховною Радою вимагали реформувати систему реєстрації місця проживання

Поділитися

Під Верховною Радою студенти Національного університету "Києво-Могилянська академія" вимагали від народних депутатів реформи реєстрації місця проживання. 

Про це повідомляє кореспондент Центру прав людини "Зміна". 

Близько 15 активістів тримали в руках плакати та вигукували гасла "Я людина, а не папірець", "Кохай, бунтуй, мандруй і орендуй" та "Розкріпачення"

"Ми виступаємо за те, щоб людина самостійно прописалась онлайн, повідомивши про це державу, а не вести орендодавця та готувати низку документів. Ми хочемо, щоб реєстрація була декларативною, а не дозвільною", – сказав активіст-переселенець Віталій Павлюк.

Під час акції він на своєму прикладі розповів про забюрократизованість процедури реєстрації місця проживання. 

Віталій Павлюк

"Для зміни місця проживання мені потрібно було поїхати взяти виписку із ЖКГ, яка засвідчує, що я не проживаю за адресою. Другого разу я поїхав до ЦНАП, де мені сказали, що, оскільки у мене немає прописки, я маю звернутися до Державної міграційної служби. А там мені заявили, що не можуть перевірити дані з мого паспорта, бо його видали в Донецьку і його там ніхто не підтверджує. Мені потрібно було ще раз їхати з усіма документами, які підтверджують мою особу. Така ситуація не адекватна. Я не маю витрачати чотири дні на вклеювання фотокартки та витрачати по 200 гривень на проїзд", – нарікає він. 

Він нагадав, що державні послуги прив’язані за місцем реєстрації, а не за людиною. Серед них, зокрема, як стверджує активіст, – медицина та голосування на виборах. 

"Якщо ви десять років живете в Києві і не маєте власного майна, то ви не зможете проголосувати тут на місцевих виборах", – додав він.   

Активісти вимагали ухвалення законопроекту №9218 "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". За даними офіційної сторінки Верховної Ради, народні депутати двічі голосували проти внесення документа до порядку денного. Наразі законопроект відхилений.  

Правозахисники Центру прав людини "Зміна" підтримують основну ідею реформування, наголошуючи, що ця реформа назріла вже давно.  

Альона Луньова

"Ми підтримуємо ідею зміни системи реєстрації місця проживання, але вона не повинна зводитися лише до спрощення адміністративної послуги. Система потребує комплексного та глибокого реформування, яке має бути виваженим та послідовним. Ми маємо розуміти наслідки змін, їхній вплив на всі сфери життя людей – від зарахування дитини до школи до реалізації виборчого права. Крім того, варто передбачати вплив на державні інституції, оподаткування, бюджетні процеси, розподіл фінансів у регіонах. Усі ці питання мають бути враховані, бо мета реформи – спрощення життя людей та перетворення реєстрації на адекватний механізм державного управління", – сказала менеджерка з адвокації Центру прав людини "Зміна" Альона Луньова

Раніше Центр прав людини "Зміна" не підтримав законопроект №9218, вказавши на низку його недоліків. Зокрема, запропонована декларативна система реєстрації в ньому “врівноважується” масивним механізмом контролю й значними штрафами за порушення. Крім того, вона може вплинути на реалізацію прав власників та співвласників житла, а також створює небезпеку того, що більше 4,5 млн мешканців тимчасово окупованих територій залишаться без зареєстрованого місця проживання.

Поділитися