Парламентарям презентували модель нової системи реєстрації місця проживання

Поділитися

Правозахисники, народні депутати та експерти просуватимуть нову модель системи реєстрації місця проживання. Її обговорили на круглому столі в межах Тижня прав людини в парламенті.

Відповідно до нової моделі, людині для реєстрації досить буде лише повідомити нову адресу і не доводити права жити за нею. Водночас для власників житла це не створюватиме жодних додаткових проблем: вони зможуть у будь-який момент анулювати реєстрацію в себе.

За словами Максима Ткаченка, першого заступника голови Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин, система реєстрації потребує докорінних змін, бо спричиняє порушення прав близько 7 мільйонів людей, що живуть не за "пропискою".

"Зміна має полягати в переході з дозвільної системи реєстрації на повідомну", – наголосив Ткаченко.

Світлана Конончук, виконавча директорка Українського незалежного центру політичних досліджень, зауважила, що проблема узалежнення системи реєстрації із правами людини носить системний характер і виявляється майже в усіх сферах життя. Зокрема, це адміністративні послуги (особливо отримання паспорта та вклеювання фото до нього), реєстрація дітей (особливо на непідконтрольних уряду територіях), військовий облік, соціальні виплати тощо. Водночас проблеми через чинну систему виникають також і в держави, яка не може знати реальної кількості населення в громадах.

"Потрібно подумати, як перейти до ситуації, коли органи місцевого самоврядування зможуть використовувати достовірну інформацію", – зазначила Конончук.

Людмила Янкіна Людмила Янкіна

Нова модель системи реєстрації буде спрямована на розв’язання проблем чотирьох основних гравців, які найбільше потерпають від нинішніх забюрократизованих процедур: внутрішні мігранти, власники житла, місцеві громади та держава. За словами Людмили Янкіної, керівниці проєкту "Свобода пересування для кожного" Центру прав людини ZMINA, процедура має бути суттєво спрощена і адаптована до вимог часу.

"Реєстрація має слугувати обліком населення і перестати бути якорем у реалізації прав. Нова модель матиме такі переваги: люди зможуть зареєструватися та отримувати державні сервіси там, де реально живуть, місцеві громади зможуть адекватно планувати свій розвиток та бюджет, держава зможе бачити реальну кількість населення в громадах, а власники житла не наражатимуться на жодні майнові ризики", – підкреслила вона.

Олена Палієнко Олена Палієнко

На думку Олени Палієнко, заступниці директора Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації ДМС України, нова система не має зводитися до спрощення процедури як адміністративної послуги. Під час проведення реформи слід врахувати, як взаємодіятимуть між собою реєстри та як це передбачити в бюджеті.

"Нова система повинна бути актуальним та надійним джерелом інформації для органів влади", – підкреслила Палієнко.

 

Візія реформи від Центру прав людини ZMINA
Візія реформи від Центру прав людини ZMINA

Маркус Бранд, старший радник з питань демократичних реформ та сталого розвитку Програми розвитку ООН в Україні, зауважив, що з проблемами системи реєстрації місця проживання зіткнулося багато пострадянських країн. Однак не існує універсального рішення, як зробити систему ефективною: кожна країна мусить шукати власний спосіб.

Маркус Бранд Маркус Бранд

"Це не просто проблема законодавства, це також проблема систем і процедур. Але, мабуть, найбільше – це проблема мислення людей", – зазначив Бранд. На його думку, зараз найкращий час для того, щоб почати вирішувати ці проблеми.

Матеріали круглого столу будуть використані під час підготування законопроєкту, який Центр прав людини ZMINA планує представити до кінця року.


Організатор дискусії – Комітет Верховної Ради з прав людини за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Центру прав людини ZMINA.

Поділитися