Незручності по колу: як отримати посвідчення дітей багатодітної родини, якщо змінилася "прописка"

Поділитися

Хотів би розказати про труднощі, з якими стикаються багатодітні родини через відсутність належного обміну інформацією в державній системі реєстрації місця проживання та обліку багатодітних. 

Почну з того, що єдиними документами, які дозволяють багатодітним родинам отримувати пільги і засвідчують їхній статус, є посвідчення багатодітної сім’ї та посвідчення дітей з багатодітної родини. Водночас батьки можуть отримувати такі посвідчення одразу після народження третьої дитини, а окремий документ для кожної дитини потрібно оформлювати після досягнення нею шести років.

Самі посвідчення видаються державою на основі затвердженого нею порядку із чітким і обмеженим переліком документів. Жодних інших документів, крім зазначених, у цьому порядку держава не має права вимагати.

Але, виявляється, ці правила не діють, якщо багатодітна родина змінила місце своєї реєстрації.  Так, оскільки в Україні облік багатодітних існує, а Єдиного інформаційного реєстру багатодітних родин немає, служби в справах дітей та сімей вимагають у цій ситуації отримувати спеціальну довідку про зняття з обліку багатодітних за місцем видавання посвідчення. Хоча така довідка не передбачена ні вищезгаданим порядком, ні будь-яким іншим законом, порядком чи положенням.

Тож громадяни, які звертаються до нашої організації по допомогу, часто скаржаться на ці суперечності і те, що їх ганяють колом.

Як батько трьох дітей я вирішив перевірити, чи справді державні органи вимагають отримання цієї "незаконної" довідки, і спробував отримати посвідчення на своїх дітей, яким нещодавно виповнилося шість років. Тим більше що нещодавно наша родина змінила місце реєстрації з одного району Києва на інший.

Результат такого експерименту виявився доволі сумним. Служба в справах дітей і сім’ї за наявною реєстрацією в Деснянському районі Києва відмовила, оскільки основне посвідчення багатодітної сім’ї видав підрозділ в Оболонському районі міста, і порадила звернутися туди.

Утім, в Оболонському районі мені також відмовили: мовляв, не можуть видати посвідчення, оскільки родина тут уже не зареєстрована. Мене відправили назад до Деснянського району, попередивши, що я маю отримати "довідку про зняття з обліку багатодітних".

Тут варто зазначити, що посвідчення багатодітних нині можна отримати в Центрі надання адміністративних послуг, куди я і звернувся. Але "незаконну" довідку про зняття з обліку ЦНАПи не видають. За нею потрібно звертатися безпосередньо в районну службу в справах дітей та сім’ї, яка приймає з цих питань усього по дві години на день і виключно в робочий час, на відміну від ЦНАПів, що працюють навіть у суботу.

З огляду на те, що згадана довідка не визначена як необхідний документ для отримання посвідчення для багатодітних жодним законним чи підзаконним актом, я спробував ще раз звернутися до служби Деснянського району. Але тут знову відмовили, до того ж видали письмову вимогу отримати довідку про зняття з обліку.

Ось таке вийшло замкнуте коло. І таки так – багатодітних змушують отримувати таку довідку, без якої неможливим є одержання необхідного документа, який держава зобов’язана видати без цієї довідки.

Водночас в офіційних документах державні органи продовжують писати, що родинам лише "рекомендується" змінити облік багатодітних родин за місцем реєстрації.

Тож така незаконна "рекомендація" чиновника в умовах слабкої правової культури захисту своїх прав та малоефективної судової системи перетворюється на незаконний "закон" для багатодітних сімей.

Насправді ж для вирішення цієї проблеми державі потрібно зовсім небагато, а саме провести аудит надання цієї послуги і налагодити обмін інформацією між службами в справах дітей та сім’ї. І такий невеликий крок міг би значно спростити отримання різних документів для великої кількості багатодітних, але найголовніше – забрав би цю незаконну практику, якою нині приховано користуються державні органи.

Максим Щербатюк, правозахисник УГСПЛ

Поділитися