Судова система

Як це працює зараз?

Право на справедливий суд – це важливе право людини, яке закріплене в Європейській конвенції з прав людини.

Кожен має право на участь у розгляді в суді будь-якої інстанції справи, що стосується його прав та обов'язків.

Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим місцем проживання або перебування. А позови до юридичних осіб – за їхнім розташуванням, згідно з реєстром.

При цьому позови про розірвання шлюбу, стягнення аліментів, визнання батьківства, щодо трудових правовідносин, про відшкодування шкоди фізичній особі, про захист прав споживачів, про захист прав у зв'язку зі збройною агресією РФ можуть подаватися за місцем перебування. Позови до відповідача, місце реєстрації якого невідоме, пред'являється за місцезнаходженням його майна або останньою відомою адресою реєстрації. Викликати такого відповідача до суду можуть на офіційному порталі судової влади. Так само викликаються до суду громадяни, чия остання відома адреса реєстрація розташована на тимчасово окупованих територіях.

В чому проблема?

Відповідно до результатів опитування, потреба звертатись до суду чи комунікувати з судом протягом останніх трьох років виникала у 19% людей, що живуть не за «прописко». При цьому кожен восьмий опитаний скаржився на проблеми в комунікації з судом саме через реєстрацію.

Громадяни, що живуть не за «пропискою», можуть ніколи не дізнатися, що є учасниками судової справи – бо виклики до суду надсилатимуть на їхню зареєстровану адресу або публікуватимуть на сайті. Деякі суди викликають учасників справ через урядові газети.

Питання доступу до правосуддя актуальне для жителів тимчасово окупованих територій. Ціла низка обмежень стосується відновлення матеріалів справ, виконання рішень, а також неможливістю користуватися поштою України. Додаткові проблеми виникають при сплаті судових витрат через відсутність українських банків на окупованих територіях. Більше того – українські суди не визнають документи, видані на території Криму та окупованої частини Донбасу.

Як це має працювати?

Доступ до правосуддя не повинен бути прив’язаний до місця реєстрації. В умовах збройного конфлікту велика частина людей залишилася без судового захисту України, і не бачить сенсу взагалі звертатися за захистом своїх прав. Процедура звернення має бути простою та безперешкодною – там, де людина має можливість це зробити, а не там, де її реєстрація.

На що це вплине?

Реформа системи реєстрації місця проживання полегшить доступ до правосуддя, що в першу чергу актуально для постраждалих від конфлікту. Реєстрація не впливатиме на можливість звернутися до суду. У свою чергу суди матимуть об’єктивну інформацію про перебування учасників справ та зможуть комунікувати  з ними швидше та ефективніше.