Вибори

Як це працює зараз?

Державний реєстр виборців ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні дані усіх виборців України (більше про це - в розділі РЕЄСТРИ). У реєстрі, серед інших даних, збирається інформація і про зареєстроване місце проживання. Воно у розумінні закону є виборчою адресою виборця. За нею виборця прикріплюють до дільниці, де він голосує під час президентських, парламентських та місцевих виборів, референдумів.

Виборці можуть тимчасово змінити свою виборчу адресу під час загальнонаціональних виборів (вибори народних депутатів на єдиному виборчому округу, вибори президента). Проте вони не можуть змінити виборчу адресу на місцевих виборах. Відповідно – можуть обирати місцеву владу лише тієї громади, де зареєстровані, навіть якщо вже тривалий час живуть в іншій.

В чому проблема?

Близько 1 мільйона осіб в Україні не мають зареєстрованого місця проживання. Хоча суди поновлюють виборчі права таких громадян, ця практика не є системною. Часто люди «без прописки» не знають про можливість, або не хочуть звертатися до судів, щоб отримати виборчу адресу.

Не можна назвати зручною і процедуру тимчасової зміни виборчої адреси. Адже людина повинна особисто звернутися до органу ведення реєстру із заявою (а до 2019 року – також аргументувати її документами, наприклад, довідкою з роботи, квитками тощо). Традиційно під час загальнонаціональних виборів за декілька днів до дня голосування спостерігаються черги з охочих змінити виборчу адресу.

Без відповідної «прописки» люди не можуть обирати місцеву владу, навіть якщо живуть в громаді роками. Наприклад, внутрішньо переміщені особи з початку збройного конфлікту позбавлені можливості брати участь у місцевих виборах в тих містах і селах, куди вони вимушено переїхали.

Як це має працювати?

Держава повинна забезпечити кожному виборцю можливість обирати та бути обраним. «Прописка» не має відігравати вирішальної ролі у виборчому процесі. Повідомлення адреси проживання має бути зручним та доступ для людей, щоб їм не потрібно було постійно змінювати виборчу адресу під час голосування. Вони повинні мати можливість голосувати там, де реально живуть.

На що це вплине?

Реформа системи реєстрації дасть змогу зменшити навантаження на працівників органів ведення реєстру виборців, які кожні п’ять років (щонайменше) змушені змінювати адреси голосування для десятків тисяч людей. Виборці отримають можливість голосувати там, де живуть, без зайвих процедур. Більше того – люди, що реально мешкають у громаді тривалий час, матимуть можливість обирати мерів, сільських, селищних голів та місцевих депутатів.