Експерти оприлюднили Зелену книгу системи реєстрації місця проживання

Поділитися

Експерти Центру прав людини ZMINA разом з Аналітичним центром CEDOS, Центром політико-правових реформ та Українським незалежним центром політичних досліджень проаналізували, як українська система реєстрації місця проживання впливає на права і свободи людини.

Зелена книга системи реєстрації місця проживання для уряду України

Детальний опис законодавчих проблем міститься в Зеленій книзі для уряду.

Зокрема, експерти проаналізували, як чинна система (яку часто називають "пропискою") впливає на політичне та громадське життя людей, їхній доступ до освіти, охорони здоров'я, адміністративних послуг тощо.

Дослідники дійшли висновку, що система суттєво обмежує в правах щонайменше 7 мільйонів людей в Україні (які, як було досліджено раніше, мешкають не там, де зареєстровані). 

Чи не найбільшою проблемою в цій сфері є права дітей. Діти, чиї батьки живуть не там, де зареєстровані (наприклад, в орендованому житлі), дуже часто опиняються взагалі без реєстрації. Так відбувається тому, що реєстрація дитини створює для власника житла додатковий тягар: він не може вільно розпоряджатися своїм майном, поки дитина не досягне повноліття. Таким чином, дітям, що не мають "потрібної" реєстрації, дуже складно потрапити до садочка чи школи там, де вони реально живуть.

Не менш проблемною є сфера виборів. Адже лише зареєстровані мешканці громад можуть голосувати за місцеву владу. Водночас внутрішньо переміщені особи, які з початку конфлікту оселилися в різних громадах, все ще позбавлені права голосувати на місцевих виборах.

Люди, що живуть не там, де зареєстровані, мають проблеми з отриманням соціальних послуг, які досі прив'язані до місця реєстрації. Наприклад, оформити пенсію можна лише за місцем реєстрації.

Ще однією проблемою автори називають комунікацію людини з державою, адже вона також залежить від реєстрації (часто це пов'язане з веденням паперових реєстрів). Держава лише завдяки даним про "прописку" може знати, де перебуває людина. Якщо ж людина живе не там, де зареєстрована, відшукати її стає реальною проблемою. Навіть більше, не знаючи реальної кількості населення в громадах, неможливо планувати їхній розвиток та бюджет. 

Окрім цього, дослідники проаналізували вплив системи реєстрації на сфери правосуддя, бюджетування, місцеве самоврядування, права біженців та внутрішньо переміщених осіб, функціонування реєстрів тощо.

Після обговорення автори презентують уряду Білу книгу з пропозиціями та законопроєкт із моделлю майбутньої реформи. 

Поділитися